torek, 7. maj 2024

Alpinistične novice, 7. 5. 2024

Gašper Pintar

Za tokratno objavo je nabor novic pretežno skop. Nastopil je čas plezalnih kislih kumaric: v severnih stenah ostajata mraz in mokrota, razmer za zimsko plezanje pa ni več. 

Precej ljudi je, kot vsako pomlad, romalo v Paklenico. Najboljši vzpon sta očitno zabeležila Bor Levičnik in Luka Stražar v Mjesečini v levem delu Anića Kuka, ki v spodnji strmini ponuja začinjen 2. raztežaj z oceno 7c+. Luka ga je prosto preplezal v 2. poskusu, Bor pa v 1. s skopimi informacijami iz Lukovega poskusa. 

Paklenica je vedno bila vmesna stopnička slovenskih alpinistov. Lepo je bilo spremljati “delo” in uspeh Luke Krajnca, ki je v letu 2017 osvobodil tehnično smer Spomin v največjem previsu Anića Kuka. Luka je vložil več let truda v ta projekt, ki je temeljil na enako vizionarski smeri iz leta 1984, ki je delo “treh mušketirjev” prejšje generacije, Silvota Kara, Janeza Jegliča in Frančka Kneza. Seveda to ni novica - jaz le ne morem mimo priložnosti, da bi jo omenil, saj v oči pade vedno ob pogledu na Anića Kuk. Ene linije imajo jasno večjo zgodovinsko težo od drugih. Jasno je tudi, da bo splezati nekaj večjega težko - šlo je za zadnji veliki problem. Simboliko in simetrijo v plezalnem vesolju zgolj še dopolni dejstvo, da je smer z drugim prostim vzponom počastil največji mojster skalnega plezanja našega časa Adam Ondra - na pogled. 

Tistim, ki se boste letos še podali v Paklenico, lahko koristi informacija o treh novejših smereh trad značaja, povzetih v sledeči objavi


V letu 2021 je Spomin ponovil tudi Jernej Kruder. Letos pa mu je zaenkrat uspelo dokončati projekt v španski La Pedrizi, o katerem je tu že bilo govora. Beto za smer La Bruja (9a) lahko naštudirate na posnetku

sicer pa gre za izjemno zanimivo, tridimenzionalno smer, ki je blizu pojmu boldering na štriku in kot taka logično Jerneju zelo leži (čeprav nas že dolgo časa preseneča s svojo polivalentnostjo plezalnih stilov). S purističnega vidika je smer malo prekratka za Alpinistične novice, vendar vemo, da je dobro znanje in glava v trad plezanju odlična odskočna deska za velike stene. Upam, da bo letos kaj Krudijevih novic tudi od tam.


Prišlo je poročilo iz tabora iz Zillertalskih in Stubaijskih Alp, organiziranega pod pobudo Komisije za alpinizem. Termin je pač neugodno padel ravno po hladni fronti, ki je prešla Alpe. Majhna, a očitno visoko motivirana skupina je še enkrat potrdila zanimiv fenomen: ko se nekam odpraviš plezat z dokaj jasnim ciljem, se da kam priti tudi vpričo razmer, ki zahtevajo nekajkratnik truda v primerjavi z idealnimi, in domov se vrneš v vzponi v žepu - če pa imaš te cilje pred nosom, pa se jih niti ne lotiš. Poročilo si preberite tu


Hvala Tomažu za izčrpno in zanimivo pokrivanje mojega izleta v Ruth Gorge na Aljaski. Kratko poročilo in zgodba o plezanju The Great Wall je sedaj tu

Več pa ob priliki nekje v živo. Kraj, kot je velika soteska ledenika Ruth, človeka ne pusti ravnodušnega - samo stene tega področja bi plezalca zaposlile za celo življenje. Žal so daleč stran…


Toliko za tokratno izdajo Alpinističnih novic. Javite se na an@pzs.si - sporočite komentarje, kritike in predvsem kakšno novico. Plezajte močno, varno in z veliko veselja!


V spomin na odlično zimsko sezono, po kateri se nam bo še kolcalo, pa…
nimamo_zmeri